Naše rady, tipy a návody

Prečítajte si zaujímavé články, v ktorých vám ponúkame naše skúsenosti. Sú určené pre zamestancov, zamestnávateľov aj záujemcov o prácu.

Ako napísať dobrý životopis

Ako napísať dobrý životopis

Kategória: Blog  |  Date: 12. 05. 2017

Úlohou životopisu je predstaviť vás, vaše vzdelanie, doterajšiu kariéru a skúsenosti. Pokiaľ životopisom nezaujmete, ba dokonca odradíte, druhú šancu už nedostanete. Dajte si preto na svojom životopise záležať.

Ak už predstavu o svojom životopise máte, skúste si ho rovno vytvoriť. Profesia ponúka 5 šablón životopisov, vďaka ktorým sa môžete odlíšiť od iných uchádzačov.

Ak tú predstavu ešte nemáte, tu sú rady, čo a ako by ste mali napísať do jednotlivých častí životopisu:

Osobné údaje

Správne uvedené základné údaje pomôžu, aby si vás personalista zapamätal už po prvom prečítaní životopisu a mohol sa s vami spojiť.

 • Neuvádzajte nepotrebné detaily ako rodinný stav, národnosť, politická príslušnosť či osobné údaje príbuzných. Personalistu nezaujímajú ani nemá právo sa vás na ne pýtať.
 • Nebojte sa vekovej diskriminácie a uveďte aj dátum narodenia. Ak ide o pozíciu určenú pre starších či seniorov, vek je skôr výhodou, iné spoločnosti zase hľadajú práve čerstvých absolventov, ktorí nemajú návyky z inej firmy.

Kontakt

Skontrolujte si správnosť kontaktných údajov, najmä presne uvedené telefónne číslo a e-mailovú adresu.

 • Nepoužívajte e-mail, ktorý má v názve prezývky ako napríklad lienka85@xxxx.xx, nereagujte ani z pracovnej adresy u svojho súčasného zamestnávateľa. Do životopisu treba dať súkromný e-mail s vaším menom a priezviskom, je to profesionálnejšie.

Fotografia

Nebojte sa pridať svoju fotografiu, personalista vás bude vnímať osobnejšie. Vyberte však profilový portrét vhodný do formálneho dokumentu, kde sa na seba skutočne podobáte.

 • Neprikladajte fotografie zo súkromného života či skupinové zábery, na ktorých vás nemožno identifikovať. Použite formát fotografie na pas a keď si neviete vybrať sami, nechajte si fotografiu vyrobiť u profesionálov.
 • Prečítajte si aj naše podrobnejšie odporúčania, akú fotku si dať do životopisu.

 

Vzdelanie

Začnite najvyšším dosiahnutým stupňom vzdelania. Vypíšte celý názov školy, nepíšte skratky. Spomeňte odbor, ktorý ste študovali, získaný titul aj rok ukončenia.

 • Do životopisu patrí aj informácia o externom štúdiu či nedokončení uvedeného štúdia. Ak ste ešte na škole, uveďte predpokladanú dobu ukončenia štúdia.
 • Absolventi môžu uviesť názov diplomovej práce, najmä ak súvisí s pozíciou, na ktorú reagujú. Pripravte sa však na to, že zamestnávateľ sa bude pýtať aj na obsah a výstup z diplomovej práce.

Doplňujúce vzdelanie

Kurzy, rekvalifikácie či školenia, ktoré sú aktuálne v súvislosti s pozíciou, na ktorú sa hlásite vo výberovom procese, zdvihnú váš kredit.

 • Uveďte inštitúciu, ktorá vzdelávanie poskytla, dobu trvania, prípadne čím bolo štúdium zakončené (certifikáty, oprávnenia a pod.).
 • Vyberte však iba tie kurzy, ktoré sa týkajú danej pozície, ostatné môžete spomenúť na pohovore.

 

Pracovné skúsenosti

Zoraďte pracovnú históriu chronologicky odteraz do minulosti, pri každom zamestnaní uveďte názov firmy a pracovnej pozície, ktorú ste zastávali, a rok nástupu a odchodu.

 • Pokiaľ ide o neznámu, menšiu spoločnosť, je dobré pri názve firmy spomenúť, čím sa zaoberá (napr. IT spoločnosť, výrobná spoločnosť nábytku a pod.).
  Ak si hľadáte zamestnanie v inej krajine, vaša firma tu nemusí byť známa, popíšte ju preto so zvýšenou pozornosťou.
 • Stručne a jasne popíšte pracovnú náplň, aby z nej bolo zrejmé, čo všetko ste mali na starosti. Nekopírujte doslovne pracovnú náplň, ktorú vám dal zamestnávateľ, a nepoužívajte interné skratky, môžu byť nezrozumiteľné.
 • Ak máte za sebou mnoho zamestnaní, venujte sa posledným trom pracovným miestam. Ostatné len v skratke spomeňte, viac sa im môžete venovať na pohovore.


 

Kontaktný formulár

V prípade záujmu nás neváhajte kontaktovať vyplnením stručného kontaktného formulára a my vás budeme následne kontaktovať.

Alebo nás kontaktujte  telefonicky, všetky naše kontaktné údaje a telefónne čísla nájdete na podstránke kontakt.

 

Copyright (c) 2017 MAHAX Slovakia, s. r. o. Webstránku vytvoril: Chillix - kreatívne ostrá reklama.